Çocuğuma ne kadar harçlık vermeliyim?

Birçok ailede harçlık konusu çocuklar ve ergenler için üzerinde tartışılan bir konudur. Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Hülya Bingöl şöyle diyor: “Tabii ki ebeveyn olarak çocuklarınıza belirli miktarda harçlık vermekle yükümlüsünüzdür. Bu çocukların gelişimi için de gerekli bir unsurdur. Burada ailelerin maddi durumları farklı uygulamaları gerektirmektedir.”

Ne kadar harçlık verilmelidir?
Harçlık miktarı belirlenirken harçlığın anlamı ebeveyn ve çocuk tarafından iyi kavranmalıdır. Harçlık ihtiyaçları gidermek için değildir. Yani harçlık ile giysi, okul malzemeleri, doğum günü hediyeleri alınmaz. Harçlık çocuğun elindeki serbest bir para miktarıdır. 9 yaşına kadar harçlığın haftalık verilmesi uygundur. Çünkü bu yaştaki çocuklar daha uzun süreli düşünme yetisine sahip değildirler. Harçlığın miktarı ailenin toplam bütçesi ile orantılı olmalıdır. Ailenin maddi sıkıntısının olması veya işsizlik gibi nedenler çocuğun harçlık miktarınıda etkiler. Bu durumlardaki tavsiyemiz çocuklarınızla açıkça durum hakkında konuşmanızdır. Böylece çocuğa nedenleri daha iyi açıklamış olursunuz.

İlk harçlık ne zaman verilmelidir?
Mantıklı olarak çocuk sayıları iyice tanıdığı bir dönemde ve bazı değerleri matematiksel olarak sıralayabildiği bir dönemde ilk harçlık verilmeye başlanmalıdır. Deneyimlere göre okula başlangıç yaşı çocuklara harçlık deneyimi için en uygun yaşdır. Burada önemli olan hep aynı zamanda ve düzenli olarak harçlığın verilmesidir.

Harçlık vermek neden önemlidir?
Böylece çocuklar para ilişkilerini daha iyi öğrenirler.
Para ile başa çıkma kendi özgüveni ve sorumluluk bilinci açısından önemli bir adımdır.
Erken yaşta para ile başa çıkmayı öğrenen çocuk ileriki yaşlarda maddi açıdan ev idaresini iyi becerir. 
Çocuklar büyük şeyleri alabilmek için tutum yapmanın gerekliliğini öğrenirler. Aynı zamanda planlamayı ve beklemeyi de öğrenirler. 
Çocuklar hayallerini devamlı anneden istemeden de gerçekleştirebileceklerini böylece anlarlar
Hayaller sınırsız finanse edilemez. 
Harçlığı olamayan bir çocuk içinde bulunduğu grupta dışlanabilir.
Başkalarına bir şey hediye edilerek de mutlu olabileceklerini öğrenirler.

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret46777
Yemek Listesi :)
Yemek Listesi :)
Hava Durumu